Бер телдән дә телем кәм түгел!

Үҙәк район китапханаһында Хәйбулла районы башҡорттары Ҡоролтайы тарафынан ойошторолған башҡорт теле көнөнә арналған «Бер телдән дә телем кәм түгел!» исемле түңәрәк өҫтәл уҙҙы.

Донъяла һәр кешенең рухи хазинаһы, халыҡты халыҡ, милләтте милләт иткән бер булмышы бар  – ул туған телебеҙ. Тел – кешене ғүмере буйы оҙатып йөрөүсе юлдашы, тыуғандан алып һуңғы көндәренә тиклем кеше менән бергә йәшәй.

Мәртәбәле сараны асып район мәҙәниәт йортоноң халыҡ ижады буйынса методисы Миңзифа Ибраһим ҡыҙы Ишемғолова Ҡоролтайҙың сәләмләү һүҙҙәрен еткерҙе һәм аныҡ маҡсаттары, бурыстары менән таныштырҙы.

Башҡортостандың атҡаҙанған мәҙәниәт хеҙмәткәре, халыҡ сәсәниәһе, Бөтә донъя башҡорттары ҡоролтайының «Ал да нур сәс халҡыңа» миҙалына лайыҡ булыусы Фәниә Арыҫланова «Телем, илем, халҡым» исемле мөнәжәте телебеҙҙең ни тиклем моңло, сағыу, саф шишмәләй таҙа икәнлеген иҫбат итте.

Артабан Башҡортостандың атҡаҙанған уҡытыусыһы, мәғариф хеҙмәте ветераны Менәүәрә Исхаҡ ҡыҙы Бохарбаева «Туған телем – хазинам», Башҡортостандың мәғариф алдынғыһы, мәғариф хеҙмәте ветераны Вәғиҙә Рауил ҡыҙы Ҡужагилдина «Тел халыҡтың рухи йәшәйеше һәм киләсәге», тарих һәм тыуған яҡты өйрәнеү музейы директоры Рәзилә Фазулла ҡыҙы Байғускарова «Телебеҙ – ул тере тарих», Аҡъяр балалар моделле китапханаһы мөдире Сәлимә Альберт ҡыҙы Байгилдина «Туған телем – иркә гөлөм», Практик психолог Гөлиә Әбүзәр ҡыҙы Исҡужина «Туған телебеҙ – күңел нурыбыҙ», Аҡъяр ауылының 2-се һанлы урта мәктәбенең башҡорт теле һәм әҙәбиәте уҡытыусыһы Ләйсән Зәкир ҡыҙы Йәнйегетова «Тел – милли рух тәрбиәләү нигеҙе», Мәмбәт урта мәктәбенең директоры, башҡорт теле һәм әҙәбиәте уҡытыусыһы Әлфирә Әсҡәт ҡыҙы Мәмбәтова «Телмәр үҫтереүҙә башҡорт халыҡ ижадын ҡулланыу», Иләс ауылы «Ҡарлуғас» балалар баҡсаһының тәрбиәсеһе Хәлиҙә Сабир ҡыҙы Юлдашбаева «Бармаҡ уйындарының телмәр үҫешенә йоғонтоһо»,  «Хәйбулла хәбәрҙәре» гәзитенең яуаплы сәркәтибе Раян Ғафар улы Атнабаев «Телһөйәрлек – заман талабы» исемле темалар аҫтында сығыш яһаны. Ҡатнашыусының сығышына һәр кем үҙ фекерен еткерҙе, бәхәсле, фәһемле сара йәнле барҙы.

Арҙаҡлы яҡташыбыҙ, Башҡортостандың халыҡ шағиры Ҡәҙим Аралбайҙың халҡына ҡарата әйтер һүҙе видеояҙма аша тапшырылды: «Тел ул – бөтөн халыҡтың ҡаҙанышы, меңләгән, миллионлаған кешеләрҙең күп быуатлыҡ ижад емеше. Тел бөтһә, ул телдең эйәһе булған халыҡ, милләт юғала. Туған телен һаҡлау, үҫтереү, уның сафлығы, матурлығы өсөн көрәшеү – һәр кемдең изге бурысы», – тине ул.

«Туған телебеҙҙе һаҡлау, яҡлау, үҫтереү һәм уға ҡарата мөнәсәбәтте үҙгәртеү өсөн ниндәй генә яңы алымдар, программалар уйлап тапмаһындар кешегә телгә ҡарата һөйөү һәм аңлы ҡараш ғаиләлә һалынмай икән, телебеҙҙең киләсәгенә юл ябыҡ буласаҡ. Ғаилә – бөтә башланғыстарҙың нигеҙен һалыусы, баланың үҫешенә йүнәлеш биреүсе генә түгел, ә әсә теле аша милләттең киләсәген тәьмин итеүсе иҫ киткес ҙур көс. Кемгәлер, нимәгәлер йәки заманға һылтау ташлап, башҡорт телендәге әҙәби китаптарҙы уҡымау, туған телебеҙҙә һөйләшеү өсөн мөхит тыуҙырмау милләтебеҙҙең юҡҡа сығыуына бер этәргес көс булып тора. Һәр кем туған телебеҙҙең үҫешенә, тарихыбыҙҙың юғалмауына, ер-һыу атамаларыбыҙҙың дөрөҫ әйтелешенә, мәҙәниәтенә, сәнғәтенә, әҙәбиәтенә битараф булмай икән, беҙ тулы халыҡ булып мәңге йәшәйәсәкбеҙ», – тип сағыу сараға йомғаҡ яһалды һәм түңәрәк өҫтәл һөҙөмтәләре буйынса резолюция ҡабул ителде.

Бөгөн үҙен башҡорт тип таныған һәр кеше башҡорт телен бөтә камиллығында белеү генә түгел, ә уны һаҡлап алып ҡалыуҙы үҙенең изге бурысы итеп һанарға тейештер. Ата-бабаларҙан быуаттар буйы тапшырылып килгән аҫыл хазинаһын юғалтһаҡ, беҙҙе киләсәк быуын ғәфү итмәҫ. Телебеҙҙе бөтә камиллығында өйрәнәйек, һаҡлайыҡ, үҫтерәйек. Рух һәм аң кимәленә өлгәшеүҙең нигеҙе – телебеҙ.