Ҡәҙерле дуҫтар!

Башҡортостан Республикаһы муниципаль районының Хәйбулла районы ауыл биләмәләре араһында үткәрелгән “Ғаиләfest” район проект-эстафета сиктәрендәге “Рух яҙыуы” телевизион шиғри конкурсында ҡатнашыусылар өсөн ВК социаль селтәрендә тауыш биреү тамамланды.
Конкурсҡа 2018 йылдың 30 мартында старт бирелде. Конкурс, Башҡортостан Республикаһының Конституцияһына ярашлы башҡорт теленең Башҡортостан Республикаһы дәүләт телдәренең береһе булараҡ башҡорт телен; башҡорт әҙәбиәтенең милли ғорурлығын һәм данын тәшкил иткән Башҡортостан Республикаһы халыҡтарының төп мәҙәни байлығы төрөнөң береһе булараҡ, башҡорт әҙәбиәтен һәм шиғриәтен өйрәнеүгә һәм һаҡлауға; ғаилә ҡиммәттәрен һәм ғөрөф-ғәҙәттәрен, быуындар күсәгилешлелеген, ғаилә мөнәсәбәттәре мәҙәниәтен, милләтте өйрәнеүгә һәм үҫтереүгә ҡыҙыҡһыныу уятыуҙы пропагандалауға өндәй.
Ағымдағы йылдың 9 октябренән 6 ноябренә тиклем конкурста ҡатнашыусылар өсөн ВК социаль селтәрендә тауыш биреү ойошторолдо. Конкурста ҡатнашыусы 26 ғаилә дуэтынан иң күп тауыш йыйған 14 ғаилә дуэты ярымфиналға үтте:
1. Фәниә Арыҫланова һәм Динара Сафина – 28,36%
2. Камил һәм Арыҫлан Рәмовтар – 24,54%
3. Резеда һәм Йәмил Баймырҙиндар – 23,15%
4. Ғәлиә Бәширова һәм Дилә Ишмөхәмәтова – 21,91%
5. Эльвира һәм Наҙгөл Юнысовалар – 21,68%
6. Гөлшат Билалова һәм Айгөл Байрамғолова – 19,21%
7. Сәлиә һәм Гөлгинә Ҡоломбәтовалар – 17,41%
8. Вилена һәм Рәфиә Килдебаевалар – 17,16%
9. Рита Байғужина һәм Зилә Байчурина – 16,69%
10. Файза Хәлилова һәм Зифа Мөхәмәтова – 16,32%
11. Артём Иҫәнбәков һәм Фәниә Минһажева – 11,15%
12. Илгизәр һәм Әлфия Суриндар – 10,53%
13. Дилбәр һәм Гөлсинә Атановалар – 9,84%
14. Линара Борисова һәм Нурия Таһирова – 8,67%
«Рух яҙыуы» шиғри конкурсының икенсе туры – ярым финал һәм финал шиғри бәйге рәүешендә, ағымдағы йылдың 14 ноябрендә, Аҡъяр ауылы мәҙәниәт йорто сәхнәһендә үткәреләсәк. Еңеүселәрҙең рейтинг скрины менән таныша алаһығыҙ.
Конкурста ҡатнашыусыларға уңыштар теләйбеҙ!

Дорогие друзья!
Завершено зрительское голосование в социальной сети ВК за конкурсантов районного телевизионного поэтического конкурса «РУХ ЯҘЫУЫ», который проводится в рамках районного проекта-эстафеты “Ғаилә fest” – “Семья fest” среди сельских поселений муниципального района Хайбуллинский район Республики Башкортостан.
Напомним, что старт конкурсу был дан 30 марта 2018 года. Конкурс призван популяризировать сохранение и изучение башкирского языка как одного из государственных языков в Республике Башкортостан согласно Конституции РБ; башкирской поэзии и литературы как одного из видов культурных достояний коренного народа республики, который составляет гордость и славу башкирской национальной литературы; пропагандировать семейные ценности и традиции, преемственности поколений, культуры семейных отношений, проявлять интерес к изучению и развитию национальной.
С 9 октября по 6 ноября текущего года в социальной сети ВКонтакте было объявлено голосование. В результате голосования в полуфинал из 26 семейных дуэтов прошли 14 семейных дуэтов-конкурсантов, набравшие наибольшее количество голосов:
1. Фания Арсланова и Динара Сафина – 28,36%
2. Камил и Арслан Рямовы – 24,54%
3. Резеда и Ямиль Баймурзины – 23,15%
4. Галия Баширова и Диля Ишмухаметова – 21,91%
5. Эльвира и Назгуль Юнусовы – 21,68%
6. Гульшат Билалова и Айгуль Байрамгулова – 19,21%
7. Салия и Гульгина Кулумбетовы – 17,41%
8. Вилена и Рафия Кильдебаевы – 17,16%
9. Рита Байгужина и Зиля Байчурина – 16,69%
10. Файза Халилова и Зифа Мухаметова – 16,32%
11. Артём Исянбеков и Фания Мингажева – 11,15%
12. Ильгизар и Альфия Сурины – 10,53%
13. Дильбар и Гульсина Атановы – 9,84%
14. Линара Борисова и Нурия Тагирова – 8,67%

Второй тур поэтического конкурса «Рух яҙыуы» – полуфинал и финал состоится 14 ноября текущего года на сцене Районного дома культуры с. Акъяр в виде поэтического поединка. Скрины рейтинга победителей прилагаются.
Всем участникам конкурса желаем успехов!